Nominations Received and Awards Won 2012

 

 

Awards Won

 

NODA - District Achievement Award - Our House - CLOC Juniors

Somerset Fellowship of Drama - Best Effects - Barber's Chair - Sweeney Todd:The Demon Barber of Fleet Street

Somerset Fellowship of Drama - Challenge Trophy - Beauty and the Beast

Somerset Fellowship of Drama - Best Youth Production - Our House - CLOC Juniors

 

Highly Commended

Somerset Fellowship of Drama - Best Musical Direction - Emmanuelle Murphy - Our House - CLOC Juniors

Somerset Fellowship of Drama - Best Youth 16 and under Female - Kiana Ashton - Sarah - Our House - CLOC Juniors

 

Rose Bowl Nominations

Youth Award for best actor - Adam Fox - Joe Casey - Our House - CLOC Juniors

Best Youth Production - Our House - CLOC Juniors

Best Actor (Musical) - Jeff Prescott - Tevye - Fiddler on the Roof

Evening Post Award for Best Musical Production - Fiddler on the Roof

 

NODA Nominations

Councillor's Cup for Best Youth Production - Our House - CLOC Juniors

District Achievement Award - Our House - CLOC Juniors

 

Somerset Fellowship of Drama Nominations

Best Effects - Barber's Chair - Sweeney Todd:The Demon Barber of Fleet Street

Best Props - Carolyn Eager & Lynne Lennox - Our House - CLOC Juniors

Best Stage Management - Gary Newman - Beauty and the Beast

Best Stage Management - Craig Bennett - Sweeney Todd:The Demon Barber of Fleet Street

Best Stage Management - John Fox & Team - Our House - CLOC Juniors

Best Costumes Not Hired - Marjorie Prescott - Our House - CLOC Juniors

Best Creative Lighting - Andy Hughes - Beauty and the Beast

Best Creative Lighting - Andy Hughes - Our House - CLOC Juniors

Best Set Not Hired - Gary Newman - Beauty and the Beast

Best Set Not Hired - John Fox & Team - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 16 and under Female - Kiana Ashton - Sarah - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 16 and Under Male - Jordan Hickey - Reecey - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 16 and Under Male - Ricky Enoch - Lewis - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 17-21 - Paul Glen - Gaston - Beauty and the Beast

Best Youth 17-21 - Paul Glen - Joe's Dad - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 17-21 - George Lumkin - Emmo - Our House - CLOC Juniors

Best Youth 17-21 - Adam Fox - Joe Casey - Our House - CLOC Juniors

Best Cameo - Oliver Martin - Our House - CLOC Juniors

Best Female in a Supporting Role - Mim Cartwright - Mrs Potts - Beauty and the Beast

Best Female in a Lead Role - Emma Wright - Belle - Beauty and the Beast

Best Female in a Lead Role - Jules Ashton - Mrs Lovett - Sweeney Todd:The Demon Barber of Fleet Street

Best Male in a Lead Role - Jeff Prescott - Beast - Beauty and the Beast

Show Stopper - Baggy Trousers - Our House - CLOC Juniors

Best Chorus - Our House - CLOC Juniors

Challenge Trophy - Beauty and the Beast

Best Youth Production - Our House - CLOC Juniors

Best Musical Direction - Xander-Jaymes le Petit - Sweeney Todd:The Demon Barber of Fleet Street

Best Musical Direction - Emmanuelle Murphy - Our House - CLOC Juniors

Best Direction - Lynda Prescott - Our House - CLOC Juniors

Best Musical - Our House - CLOC Juniors

© 2014 by Clevedon Light Opera Club.  Proudly created with Wix.com